Türkiye’nin En Büyük Sağlık Araştırma Merkezi’nde ‘Patent Farkındalık Günü’ Düzenlendi

Türkiye’nin Sağlık Bilimleri alanında ilk ve tek olan 6550 sayılı araştırma alt yapısı kanunuyla kurulmuş İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) tarafından ‘Patent Farkındalık Günü’ gerçekleştirildi.

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi akademisyen ve öğrencilerine tam gün gerçekleşen program kapsamında “Patent Farkındalık ve Patent Araştırma & Okuryazarlığı” eğitimi verildi. İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi Müdürü Prof.Dr. Mehmet Öztürk ve Müdür Yardımcısı Dr. Soner Gündemir’in de katıldığı eğitimde Erdem Kaya Patent uzmanlarından Patent Vekili Tuğba Öztürk konuşmacı olarak yer aldı.

Aziz Sancar Oditoryum’unda düzenlenen programda açılış konuşmasını gerçekleştiren İBG Müdür Yardımcısı Dr. Soner Gündemir, çalışanların Ar-Ge, Patent, Marka ve Faydalı Model konularında daha bilinçli olmasını hedeflediklerini söyledi. Türkiye’nin sağlık bilimleri alanındaki en büyük araştırma alt yapısına sahip olduklarını vurgulayan Gündemir, yaptıkları başarılı çalışmalar ve yatırımlarla kurum olarak beyin göçünü yüzde 80 oranında kendi lehlerine çevirdiklerini belirtti. Gündemir, verilen eğitimlerin sonucunda tüm personelin yapılan işlemlerde çok daha fazla bilgi sahibi olacaklarını kaydetti.

Programda sunum yapan Patent Vekili Tuğba Öztürk ise buluşların ve markaların tescil ettirilmesinin önemine değindi. Geliştirilen ürün ya da hizmetin izinsiz kullanımının önüne geçmek için patentin büyük bir önem taşıdığını söyleyen Öztürk; “Ülkemiz Ar-Ge ve patent konusunda çok yetenekli insanlarla dolu. Ancak maalesef birçoğu patentlenebilecek bir ürün oluşturduğunun farkında değil. Verdiğimiz eğitimler sayesinde bu algıyı yavaş yavaş yıkıyoruz. Gelecekte ülkemizde çok daha fayda patentli ürün olacağına inanıyorum” dedi. Öztürk, programın sonunda katılımcılardan gelen soruları da cevapladı.