İzmir’de Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Geleceği İzmir Yazılım Sektörü Toplantısı’nda Tartışıldı

İzmir’de bilgi iletişim teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak ve İzmir’i yazılımın merkezi haline getirmek amacıyla İzmir Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen strateji çalışmasında, İzmir’de faaliyet gösteren yazılım firmaları bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü H. İ. Murat Çelik, İzmir’in sürdürülebilir kalkınması için stratejiler geliştiren İzmir Kalkınma Ajansı’nın yerel potansiyeli harekete geçirecek katılımcı araçlar ile öncü rol oynadığını belirtti.

Toplantı kapsamında, birebir görüşülen firmaların bilgilendirme ihtiyaçlarını dile getirdikleri konular arasında yer alan yazılım firmaları için teknoloji geliştirme bölgeleri, ar-ge ve tasarım merkezleri, serbest bölge teşvikleri ve global piyasada sektöre özel ihracat fırsatlarının ele alındığı oturumlar düzenlendi. Yazılım sektörüne yönelik yatırım alanları teşvikleri ile başlayan 1. oturumda Bursa Partnerimiz Sistem Global Danışmanlık Denetim Grup Bşk. Ülkü Şengül; Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve AR-GE Merkezleri Teşvikleri, BSNCO Mali Danışmanlık Yön. Kur. Bşk. Bilgen Salih Narlı Serbest Bölgelerde Yazılım Teşvikleri hakkında bilgiler verdi. 2. oturumda Dr. Öğr. Üyesi Burak Özdoğan’ın sunumlarıyla İzmir yazılım sektörü swot analizi bulguları ve İzmir BİT sektörü swot analizi ve çözümler çalıştayı ile devam etti. Yazılım Sektörü dünyaya açılıyor başlıklı son oturumda ise; Sistem Global Danışmanlık Globalleşme Müdürü Birgül TUNÇ Yazılım Sektöründe Globalleşme, Erdem Kaya Patent Vekili Tuğba Öztürk Yazılım Sektöründe Uluslararası Patent Süreçlerini aktardı.

Daha önce birebir görüşmelerde toplam 1339 yazılımcı istihdam eden 44 firma ile yapılan görüşmelerle belirlenen İzmir’in güçlü ve zayıf yönleri arasından öne çıkan 20 başlığın tartışıldığı interaktif çalıştay ile sektör temsilcilerinin İzmir yazılım ekosisteminin güçlendirmek için görüş ve değerlendirmeleri alındı. Oldukça renkli geçen toplantı, çalıştay sonuçlarının değerlendirilmesi ile sona erdi.