Dünya Fikri Mülkiyet Günü Özelinde ‘’Patentler Nasıl Ticarileştirilir?’’ Webinarı Yoğun Katılımla Tamamlandı
26.04.2021

Teknopark İstanbul ve Erdem Kaya Patent iş birliğinde 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü’ne özel  ‘’Patentler Nasıl Ticarileştirilir?’’ konulu webinar yoğun katılımla gerçekleşti.

2021 Dünya Fikri Mülkiyet Günü’ nün bu yıl ki temasına; “Fikirlerinizi (Ticarileştirerek) Piyasaya Sunmak”, “Taking your ideas to market” özel düzenlenen webinar, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nde tüm katılımcılarında önemli faydalar sağlayacağı bu etkinliğin düzenlenmesinden mutluluk duyduklarını ifade eden Genel Müdür Topçu, sözlerine şöyle devam etti “Gerek Ar-Ge’ye gerekse teknoloji ve inovasyona yapılan yatırımların pandemi döneminde ülkemiz başta olmak üzere tüm girişimcilerimize çok fayda sağladı. Hem firma sayımız hem de kampüs içerisindeki Ar-Ge çalışanı sayımız 7binlere ulaştı. Yeni projelerimizle yeni girişimcilerimize ve yeni şirketlere yer açma gayretindeyiz. Bu fiziki büyüme ve istihdamın yanı sıra tabi asıl amacımız çıktıların çoğalması ve çıktılardan sağlanan etkilerinde artması ile birlikte siz değerli katılımcılarımıza, şirketlerimize çok farklı destekler sunma gayreti içerisindeyiz. Fikri Mülkiyet Hakları ve patent konusu da yaptığımız desteklerden biri. Patent başvuru ücretlerinin karşılanması, tasarım, hibe, eğitim gibi birçok konuda destek oluyoruz. Bu etkinlik vesilesi ile de konunun ne kadar kıymetli olduğunu firmalarımıza anlatarak hem başvuru sayısını arttırmayı hem de desteklerimizin niteliğini arttırmaya çalışıyoruz.”

Açılış konuşmasının ardından Erdem Kaya Patent Genel Müdürü Erdem Kaya’nın ‘’Patentler Nasıl Ticarileştirilir?’’ sunumuna geçildi. Buluşların milli servet olduğuna dikkat çeken Kaya, teknoparkların da bu noktada katkı koyacak önemli çalışmalar yaptığını vurguladı. İnteraktif ilerleyen webinarda Kaya, Fikri Mülkiyet Hakları, patentin stratejik önemi, buluş-patent İlişkisi, patent bazlı destekler-teşvikler, inovasyon sürecinde patent yönetimi, patent ticarileştirme yöntemleri, devir-lisans kavramları ve başarılı ticarileşme için olmazsa olmazlar ekseninde birçok önemli konunun detaylarını aktardı.